Porady

1. NIE ZWIEDZISZ SYCYLII W KILKA DNI.
Sycylia nie jest olbrzymia, jednak do zwiedzania jest tam mnóstwo miejsc i więc da się jej poznać całej w ciągu kilku dni! W wielu miejscach warto się zatrzymać na dzień, dwa lub nawet więcej. Próba objechania Sycylii ekspresowo i zajrzenia wszędzie, skończy się pominięciem wielu ciekawych wrażeń, a wasz pogląd na zwiedzone miejsca może być niezgodny z rzeczywistym.

2. WYBIERZ MIEJSCE NOCLEGU TAK BY W POBLIŻU BYŁO CO ZWIEDZAĆ.
Sycylia jest przepiękna, naprawdę nie warto marnować ani minuty na dalekie dojazdy. Wschód jest przepiękny i wart zwiedzania, jednak jest zatłoczony turystami (zwłaszcza okolice Etny i Taorminy) i bardzo drogi.

3. SYCYLIA W GORĄCE MIESIĄCE TO NIEZBYT DOBRY WYBÓR.
W październikowe noce można spokojnie posiedzieć na tarasie w samej bieliźnie, a po kilku dniach plażowania wrócimy z ładną opalenizną. Natomiast sierpniowe upały są nie do zniesienia, ceny znacznie wyższe, a turystów cała masa. Radzę podróżować wiosną i jesienią (maj, czerwiec, wrzesień, październik to idealne miesiące).

4. PAMIĘTAJ, ŻEBY NOSIĆ ZE SOBĄ DOWÓD OSOBISTY LUB PASZPORT.
W przypadku kontroli, za brak dokumentu spędzimy na dołku 24 godziny!
5. PAMIĘTAJ O PARAGONIE.
W przypadku kontroli skarbowej za brak paragonu odpowiada zarówno kupujący jak i sprzedawca. Za kupowanie podróbek na ulicy również ryzykujemy ukaraniem.
6. SJESTA.
W południe jest sjesta, to czas na wypoczynek, warto wtedy pospacerować, poleżeć na plaży lub popływać. Sklepy zostaną ostwarte po 17, a lokale o 19, 20 lub 21. Jeżeli przylecicie w niedzielę, pamiętajcie, że przed 20 raczej nie zjecie, a sklepy w ogóle nie zostaną otwarte.

7. W POCIĄGACH NIE MA KASOWNIKÓW.
Kasowniki są na stacjach i peronach, jeżeli zapomnimy skasować grozi nam wysoka kara, a aby jej uniknąć należy zapisać na bilecie datę, godzinę i stację początkową.

8. KUPUJ Z GŁOWĄ.
Ważywa, owoce, (czasem również sery, ryby i salami) kupujmy w ulicznych ważywniakach, są tam najtańsze i najświeższe. Sprzedawcy ryb również mają swietne ceny. W sklepach z pieczywem kupimy w tej samej cenie co w markecie (czasem troszke taniej) ale mamy większy wybór, ponadto w małych marketach może nie być pieczywa poza chlebem tostowym i sucharami. W marketach kupimy tanie jedzienie, napoje, alkohol – pamiętajcie, że to nie Polska, tutaj najtańsze nie znaczy niedobre. Najtańszy ser jest również bardzo dobry, pizza mrożona z dodatkiem salami i sera również nam zasmakuje lepiej niż z nie jednej polskiej pizzerii. Warto sprawdzać promocje (często jednodniowe), wtedy można dużo zaoszczędzić. Lokum warto wynająć z aneksem kuchennym – stołowanie się wyłącznie w restauracjach jest znacznie droższe, choć warto podczas naszego pobytu spróbować pizzy czy spagetti w dobrych restauracjach.

9. MASKI DO NURKOWANIA.
Jeżeli z maską i rurką w ustach popływamy dłużej, zwiedzimy podwodny świat, który zwłaszcza na wyspach potrafi zachwycić bardziej niż to co na powierzchni, łatwy dostęp do powietrza sprawi, że będziemy się wolniej męczyć, a w połączeniu z bardzo słoną wodą uniemożliwi nam utopienie. Pamiętajmy o odpływie, potrafi zaskoczyć, a powrót może brzeg może się znacznie wydłuzyć – z maską i rurką nie spanikujemy.

10. ZRÓB ZAPASY NA NIEDZIELĘ.
W wielu miastach np. Trapani w niedzielę sklepy są zamkniete, a restauracje otwierane są wieczorem.

11. SPRAWDZAJ POŁĄCZENIA POWROTNE.
Czasem ostatni transport odjeżdża bardzo wcześnie np. o 16, zwłaszcza poza sezonem wakacyjnym. Na rozkładach są podane terminy w których dane połączenie jest. Ponadto w transportach są częste opóźnienia, dlatego pamiętajmy by nie oddalać się zbyt daleku w dniu odlotu. Rejs statkiem, promem czy wodolotem może być odwołany z powodu złej pogody.

12. ŚRODEK NA KOMARY
Jesienią warto zakupić środek odstraszający komary. Jeden włoski komar potrafi pogryźć przez noc dwie osoby, a jego ukąszenia są bardzo bolesne.

13. NIE PROŚ O SOS!
Pizza włoska różni się od pizzopodobnych zapychaczy z Polski. Tam każdy kęs smakuje świetnie, nawet samo ciasto z oliwą i oregano. Poproszenie o sos jest obrazą dla kucharza, a poza tym… i tak nie będą mieli sosu, ketchupu ani nic innego, ale za to chętnie wskażą nam wyjście ucząc przy tym kilku mało kulturalnych słów.

14. CAPPUCINO TYLKO NA ŚNIADANIE
We Włoszech cappucino to napój tylko śniadaniowy, zamawiając go po obiedzie lub co gorsza wieczorem narazimy się strasznie mieszkańcom.

15. PIZZA NA WYNOS DUŻO TAŃSZA
Zasiadając w pizzerii musimy pamiętać, że nie zapłacimy tylko za pizze, ale także za obsługę i stolik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *