Geografia Sycylii

Sycylia to wyspa o kształcie trójkąta, którego boki tworzą Morze Jońskie na wybrzeżu południowym, Morze Tyrreńskie na północnym wybrzeżu, oraz położona między południowo-zachodnią częścią wybrzeża i kontynentem afrykańskim Canale di Sizilia. Sycylię od kontynentalnej części Włoch oddziela wąska  cieśnina morska Stretto di Messina, której szerokość w najciaśniejszym miejscu wynosi tylko 3 km.

Mapa Sycylii

Mapa Sycylii

Góry

Najbardziej znana jest góra Etna, najwyższy szczyt w całej Sycylii, wznoszący się na wysokość 3323 m n.p.m.  i jednocześnie najwyższy aktywny wulkan w Europie. Na południowym wschodzie znajduje się niższe pasmo górskie Monti Iblei (986 m n.p.m.). Północna część wyspy to głównie łańcuchy będące przedłużeniem Apeninów takie jak Monti Nebrodi, Monti Peloritani, oraz Monti Madonie . W północno-zachodniej części Sycylii znajduje się góra Sparagio o wysokości 1110 m n.p.m.

Wulkany

Na sześć aktywnych wulkanów we Włoszech, aż trzy znajdują się na Sycylii. Jest to wspomniany już wulkan Etna, aktywny od ponad 550 tys. lat. Pozostałe wulkany to Stromboli i Vulcano które są osobnymi wyspami i wchodzą w skład Wysp Liparyjskich. Na Vulcano znajdują się baseny błota siarkowego oraz Baja Negra, czyli plaża z czarnym piaskiem wulkanicznym.

Rzeki i jeziora

Na Sycylii rzadko padają obfite deszcze dlatego ważne są tam rzeki. Wyspa ma tylko jedno naturalne jezioro – Lago di Pergusa. W systemie rzecznym najważniejsze rzeki to: Simeto (113km) mająca swój początek w górach i płynąca na wschód przez Nizinę Katańską; Alcantara (52 km) znajdująca się w północno-wschodniej części wyspy oraz Salso (144km) najdłuższa rzeka na Sycylii.

Klimat

Sycylia ma typowy klimat śródziemnomorski z łagodną i wilgotną zimą oraz suchym i ekstremalnie gorącym latem. Latem na wybrzeżu panują upały ciężkie do zniesienia dla typowego europejczyka, a w miesiącach zimowych Etnę pokrywa śnieg. Roczne opady wynoszą 1200-1400 mm., natomiast na wschodzie wyspy opady są o połowe niższe (400-600 mm). Gwałtownych opadów można spodziewać się późną jesienią i wczesną wiosną. Czasem ulewy trwają nieprzerwanie przez kilka dni, a czasem kilku minut.

Miesiąc IV V VI VII VIII IX X
Temperatura w ciągu dnia [st. C] 19 23 29 32 32 28 24
Temperatura w nocy [st. C] 12 15 19 22 23 20 16
Temperatura wody [st. C] 15 17 21 24 25 24 22
Godziny słońca dziennie 7 8 10 10 9 8 6
Liczba dni deszczowych w miesiącu 4 3 2 1 1 3 7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *