Księgarnie nie chcą sprzedawać książki autorstwa syna bossa bossów mafii

Włoskie księgarnie nie chcą sprzedawać książki „Riina-Family life” Salvo Riiny, syna uwięzionego szefa szefów sycylijskiej mafii, Toto Riiny.

„W tej księgarni nie zamawia się i nie sprzedaje się książki Salvo Riiny” – tego typu ogłoszenia pojawiają się na stronach wielu włoskich księgarni, głownie na Sycylii.

Rezygnacja ze sprzedaży głośnej nowości wydawniczej jest również reakcją na emisję wywiadu z synem odbywającego 18 wyroków dożywocia bossa bossów cosa nostry, w telewizji publicznej RAI.

Rozmowa z Salvo Riiną została nadana w najpopularniejszym politycznym talk-show w RAI 1, czyli programie „Porta a porta” i to mimo wielu wcześniejszych apeli o odwołanie emisji. Oburzenie tym wywiadem w publicznej stacji wyraziły rodziny ofiar mafii, a także wielu polityków i dostojników Kościoła.

Rozmowę skrytykowała również prezes telewizji RAI Monica Maggioni, która złożyła wyjaśnienia przed parlamentarną komisją do walki z mafią.

W wielu środowiskach, szczególnie wśród działaczy stowarzyszeń krzewiących praworządność i zachęcających do sprzeciwu wobec mafii, dominuje gniew z powodu włączania się mediów w akcję promocyjną książki i wywiadów Salvo Riiną.

39-letni Riina Junior sam skazany został za działalność mafijną i odbył karę ponad 8 lat więzienia. W więzieniu o zaostrzonym rygorze, przeznaczonym dla mafiozów, przebywa nie tylko jego 85-letni ojciec, ale także starszy brat Giovanni.

Syn bossa bossów cosa nostry opisuje dni spędzane z ojcem nad morzem, gdy z jego rozkazu ginęli sędziowie śledczy walczący z mafią.

Prasa informuje, że pomimo sprzeciwów księgarni od Sycylii po Toskanię, jej pierwszy nakład został wyczerpany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *