Kiedy jechać na Sycylię?

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym – leży na końcu „włoskiego buta” – Półwyspu Apenińskiego. W pobliżu znajduje się m.in. Malta. To położenie sprawia, że odznacza się wyraźnym klimatem śródziemnomorskim. Lata na niej są suche, upalne i bardzo dotkliwe, natomiast zimy łagodne.

Levanzo - Sycylia

Wyspa Levanzo. 8 Październik. Temperatura w dzień to 27°C, w nocy 19°C. Temperatura wody to 22°C.

 

Im wyżej tym chłodniej!

 

Sycylia to wyspa dość pagórkowata, a nawet miejscowo górzysta. Najwyższym wzniesieniem jest ETNA – najwyższy i najbardziej aktywny wulkan w Europie.Zimą Etna pokryta jest warstwą śniegu na tyle grubą, że można jeździć na nartach.

Latem w regionach położnych poniżej 1000 m  n.p.m. jest ekstremalnie gorąco, natomiast powyżej tej wysokości można już znaleźć całkiem przyjemne miejsca. Zimą na dużych wysokościach jest mroźnie i śnieżnie, natomiast na niskich terenach zima przebiega bardzo łagodnie.

Zasadniczo na wybrzeżu jest znacznie cieplej niż w głębi wyspy. Różnice klimatyczne pomiędzy wschodem i zachodem są mało dostrzegalne, natomiast wyraźne pomiędzy północą i południem.

Południe jest najbardziej płaskim regionem Sycylii i zarazem najcieplejszym. Lato za sprawą gorących wiatrów docierających z Sahary jest bardzo uciążliwe, temperatury osiągają  40°C.  Jest to także  region najsuchszy.

San Vito Lo Capo

San Vito Lo Capo. 9 Październik. Temperatura w dzień 33°C. w nocy 22°C. Temperatura wody 24°C.

Miesiąc po miesiącu.

 

  1. Styczeń – zwykle zmienny i niezbyt ciepły. Temperatury mawachą się pomiędzy 10°C a 14°C.  W dzień mamy tylko 5 godzin słonecznych, zaś dni deszczowych w styczniu jest aż 12.
  2. Luty – Jest nieco cieplej i mniej deszczowo. Kąpiel w morzu przy temperaturze poniżej 14°C nie jest raczej możliwa.
  3. Marzec – Pogoda jest nadal nieco zmienna ale jest znacznie cieplej. Temperatury w dzień dochodzą do 17°C, zaś nocą nie spadają poniżej 10°C. Sycylia zalana jest kwiatami migdałowców i maku. Kąpiele raczej nie są możliwe, jednak do odważnych świat należy.
  4. Kwiecień – średnia temperatura wzrasta do  20°C, nocami już nie jest chłodno. Słońce świeci 7 godzin dziennie, opady deszczu są podobne jak w poprzednim miesiącu. Wiosna już na dobre zagościła na Sycylii, tylko woda w morzu nadal chłodna.
  5. Maj – pierwszy dość stabilny miesiąc pod względem pogody. Średnia temperatura w dzień to 23°C, w nocy 15°C. Jest to jeden z leprzych miesięcy na zwiedzanie Sycylii; upał nie jest uciążliwy, a opady deszczu są dość znośne.
  6. Czerwiec – pierwszy upalny miesiąc z  temperaturami rzędu 28°C i ciepłymi nocami. Prawie nie pada, woda w morzu osiąga 21°C – zaczyna się sezon kąpielowy. Na wyspie jest dość sucho.
  7. Lipiec – bardzo upalny miesiąc, przeciętne temperatury za  dnia osiąga 31°C, noce też są gorące. Temperatura wody to 24°C. Gdy  powieje sirocco (suchy i gorący wiatr wiejący niosący upały z Sahary), na Sycylii może być naprawdę gorąco.
  8. Sierpień – jest podobnie jak w lipcu – sucho i upalnie. Woda w morzu jest jeszcze cieplejsza. Miłośnicy aktywnego odpoczynku odnajdą się na wyżej położonych terenach. Na wybrzeżu jest bardzo upalnie.
  9. Wrzesień – jest gorąco, ale już nie tak, jak w lipcu i sierpniu. Może więcej padać, a słońce świeci krócej. Woda utrzymuje temperaturę z lipca. Również w niżej położonych regionach możliwe są aktywne formy wypoczynku. Wrzesień jest jednym z najlepszych miesięcy na zwiedzanie Sycylii, jest ciepło, ale upał nie jest uciążliwy.
  10. Październik – również świetny miesiąc na zwiedzanie – temperatura  w dzień to ok. 23°C i w nocy poniżej 20°C. Woda w morzu ma cięgle jeszcze 20°C. Idealny miesiąc zarówno na kąpiele jak i aktywny wypoczynek. Deszcze nie są zbyt częste.
  11. Listopad – Pogoda zaczyna być kapryśna. Temperatury rzadko przekraczają 20°C, a nocami jest poniżej 15°C. Pada niewiele więcej niż w październiku, ale temperatura wody morskiej spadła poniżej 20°C.
  12. Grudzień – najbardziej nieobliczalny miesiąc z temperaturami ledwie sięgającymi 15°C (w nocy jest poniżej 10°C). Dni deszczowych jest ok. 8. Przy temperaturze wody morskiej rzędu 16°C kąpiel jest niezbyt niemożliwa (chociaż miłośnicy kąpieli w Bałtyku poradzą sobie i z tą niedogodnością).

 

Planując wyjazd na Sycylię warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy? Jeśli chcemy leniuchować na plaży, opalać się, kąpać w Morzu Śródziemnym i nie przeszkadza nam turystyczny zgiełk to wybierzemy  miesiące najcieplejsze. Miesiące jesienne i wiosenne są świetne jeżeli chcemy czas spędzić aktywnie, zwiedzać i podziwiać widoki, kąpać i opalać też się da, a turystów jest bardzo mało przez co ceny są  dużo niższe. W miesiącach zimowych raczej nie popluskamy się w morzu, za to możemy ulepić bałwana na Etnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *