Erice

Erice, pradawne miasto Kartagińczyków i Elymów. Erice zbudowano na górze Eryx, (teraz Monte San Giuliano) zaraz przy Trapani, na wysokości 751 m. n.p.m. Wierzchołek góry ma kształt trójkąta i zbocze tarasami schodzące ku morzu.

Na Erice można dostać się busem, samochodem, na nogach lub kolejką linową, zdecydowanie godną polecenia.

Miasto Erice otoczone przez bastiony i mury, charakteryzuje się mnóstwem wybrukowanych uliczek i ciasnych przejść. Domy w Erice, zbudowane z kamienia posiadają przepiękne, urocze, dobrze utrzymane podwórka, które mają zapewnić mieszkańcom poczucie dyskrecji przed wzrokiem wszechobecnych turystów. W pradawnych czasach Erice była dobrze znana dzięki swej świątyni, w której Fenicjanie oddawali cześć bogini Astarte, Grecy – Afrodycie, a Rzymianie – Wenus.

Góra Eryx była dawniej punktem odniesienia dla żeglarzy, których patronką stała się Wenus. Nocą wielkie ognisko palone na świętym miejscu służyło jako latarnia morska. Wenus z Erice stała się tak sławna, że zbudowano jej świątynię w Rzymie, a jej kult rozprzestrzenił się na szerokim wybrzeżu Morza Śródziemnego.

W ciągu dnia z Erice można podziwiać wspaniałe widoki. Po stronie północno-wschodniej można zauważyć wyspę Ustikę, po stronie wschodniej natomiast rozciąga się panoramiczny widok na przepiękny archipelag wysp Egadzkich.

Zimą, gdy mgła pokrywa szczyt, do katedry dociera średniowieczny nastrój. Świeże powietrze, piękne sosny, spokój, jaki tam panuje i lokalne rzemiosło powodują, że jest Erice przyciąga rzesze turystów.

Erice ma własny mikroklimat. Sycylijczycy w upalne dni przyjeżdżają do Erice w poszukiwaniu orzeźwienia. W Erice jest znacznie chłodniej, jest również często spowite przez chmury.

Zalecamy odwiedzenie Zamku Wenus z jego ogrodem, skąd można podziwiać niezwykle piękne widoki, Muzeum Cordici i kościół Chiesa Matrice.

Produkty regionalne z Erice to przede wszystkim smaczne ciasteczka genovesi ericine i ciastka migdałowe. Słynna jest tutejsza ceramika oraz tkaniny i dywany z Erice.